Jak vybrat sterilizátor nebo ohřívač?

Při zaopatřování miminka a celé domácnosti vám přijdou vhod praktičtí pomocníci, díky kterým bude příprava mléka i příkrmů hračka. Set ohřívače a sterilizátoru vám ušetří práci s vyvařováním nádob a postávání u plotny. Při výběru obou přístrojů dbejte na kvalitní zpracování od ověřeného výrobce. V rádci vám proto poradíme, na co se při hledání ideálního modelu zaměřit a jaké všechny funkce obě zařízení nabízí.

Ohřívače a sterilizátory kojeneckých lahví jsou oblíbenými pomocníky maminky

Otázky na začátek

Jak funguje ohřívač

Ohřívač slouží nejen k ohřevu mléka, ale také jakéhokoliv dětského příkrmu. Oproti mikrovlnné troubě pokrm ohřeje rovnoměrně a rychleji. Celý proces je maximálně bezpečný a díky termostatu i uživatelsky pohodlnější. Takto šetrné ohřívání navíc pomáhá zachovat živiny a vitamíny v mléce. Zařízení nejčastěji funguje na principu vodní lázně nebo páry. Láhev s mlékem se vloží do nádoby s vodou, která cirkulováním zajistí rovnoměrné prohřátí.

Jak funguje sterilizátor

Sterilizace kojeneckých lahví, saviček, dudlíků a jiných kojeneckých pomůcek probíhá pouze za použití vody. Takovýto proces je velmi efektivní a bez použití chemie. Některé modely jsou určeny pro použití v mikrovlnné troubě, jiné pro přímé zapojení do sítě. V obou případech se po zapnutí sterilizátoru začne vypařovat voda a horká pára dezinfikuje uložené předměty.

Typy ohřívačů

Na první pohled jednoduchý přístroj s minimem ovládání může být vybaven i více funkcemi. Z tohoto pohledu rozlišujeme běžné typy se základní funkcí ohřevu a multifunkční spotřebiče s přídavnými funkcemi usnadňující běžný provoz v kuchyni.

Ohřívače kojeneckých lahví jsou k mléku velmi šetrné

Klasický elektrický model je vhodný do domácností, kde se zapojuje do zásuvky. Funguje na principu vodní lázně a je vybaven nastavitelným termostatem. Vedle běžného provedení můžete pořídit cestovní ohřívač lahví vhodný na nepravidelné používání do auta. Ohřívač se zapojuje do automobilové zásuvky a se svými kompaktními rozměry se hodí na dovolenou i delší výlety. Tyto modely se vyplatí využívat pouze na cestách, pro pravidelné užívání spíše vybírejte sice z dražších, zato efektivnějších elektrických typů.

Typy sterilizátorů

Základní rozdělení sterilizátorů spočívá ve způsobu ohřevu. V prvním případě se jedná o sterilizátory do mikrovlnné trouby. Tyto modely jsou většinou o něco levnější a skladnější. Snadněji je také převezete na dovolenou. Pro jejich provoz však potřebujete mikrovlnnou troubu, ve které dochází k převaření vody.

Sterilizátor využijete nejen doma, ale také na dovolené nebo chatě

Další možností jsou elektrické parní sterilizátory. Na jejich spuštění budete potřebovat pouze přístup k zásuvce. Oproti předchozímu modelu většinou pojme více lahví či dalšího příslušenství a bývá vybaven dodatečnými funkcemi. Proces dezinfekce trvá přibližně čtvrt hodiny a po dokončení čištění se přístroj sám vypne.

Na co se zaměřit

Požadované vlastnosti

Vysoký zájem o ohřívače a sterilizátory vede výrobce ke zdokonalování modelových řad a přidávání dalších funkcí. Moderní zařízení vám kromě ohřevu dopřejí také praktické funkce rozmrazování nebo třeba uchování teploty.

  • Termostat – umožní pohodlně nastavit teplotu ohřevu, jakmile je této teploty dosaženo, přístroj upozorní světelnou nebo zvukovou signalizací.
  • Keep warm – funkce uchovávající navolenou teplotu. Pokud dítě nestihnete nakrmit hned, nemusíte se obávat vystydnutí příkrmu.
  • Rozmrazování – oproti rozmrazování pod tekoucí vodou či v chladničce je tento pozvolný program v ohřívači šetrnějším a pohodlnějším řešením.
  • Bezpečnostní pojistka – pokud v nádržce ohřívače došla voda, spotřebič se automaticky vypne.
  • Časovač – doplňková funkce termostatu umožňující nastavit přesnou dobu ohřívání.
  • Odložený start – ohřívač se zapne v navolený čas a vy tak nebudete muset myslet na jeho včasné spuštění, jste-li například mimo domov.
  • Zachování sterility – některé modely udržují čistotu lahviček i po ukončení parního programu.
  • Displej – pomáhá k jednoduché kontrole nastaveného programu a zbývajícího času.
Díky funkci Keep Warm vydrží příkrm teplý i několik hodin po ohřevu

Velikost

V závislosti na tom, kde chcete sterilizátor nebo ohřívač lahví používat, vybírejte odpovídající velikost spotřebiče. Sterilizátory se většinou vyrábí v podobě nádoby s různými nástavci i patry. Sterilizátory do mikrovlnné trouby obvykle dosahují podobných rozměrů dobře padnoucích právě do mikrovlnky. Zpravidla objemnější elektrické sterilizátory mohou být velikostně nastavitelné, například v plné verzi pro 6 lahví a příslušenství nebo kompaktnější konfiguraci pro 2 lahve.

Do spotřebiče vkládejte pouze takové lahve a kojeneckou výbavu, která je vhodná pro sterilizaci.

Ohřívače jsou běžně velmi lehká a snadno přenositelná zařízení. Pohodlně se vejdou například do přebalovací tašky nebo do přihrádky automobilu. Cestovní modely více připomínají termosku a bez problému je odložíte do držáku na lahev.

Materiál

Při výběru daného modelu dejte přednost takovému, který je vyroben z bezpečných materiálů, například kvalitního silikonu. Výrobky ze silikonu vykazují vysoké antialergenní vlastnosti a zdravotní nezávadnost. Také z toho důvodu se běžně silikon používá na výrobu lékařských pomůcek. V popisu plastových výrobků se můžete setkat s označením BPA Free. Tato zkratka indikuje, že při výrobě nebyl použit zdraví škodlivý uhlovodík. V neposlední řadě si také ověřte, jaký materiál lahve je se zařízením kompatibilní. Některé základní modely nemusí být vhodné na použití například plastových nebo skleněných lahviček. Současné moderní ohřívače jsou však většinou plně univerzální.

Nejčastější dotazy

Jak používat ohřívač

Nastavení běžného elektrického ohřívače je intuitivní a přehledné. Na ovládacím panelu se nachází minimum tlačítek a vše je většinou srozumitelně vyznačeno. Při nastavování daného programu se vždy řiďte především pokyny výrobce uvedenými v návodu.

  1. Přístroj zapojte do zásuvky.
  2. Do ohřívače vložte naplněnou lahvičku.
  3. Nádržku na vodu naplňte pitnou vodou až na úroveň obsahu v lahvi.
  4. Podle objemu mléka či jiného příkrmu vyberte dobu či požadovanou teplotu ohřevu.
  5. Po dosažení dané teploty lahev vyjměte, vyzkoušejte teplotu o své předloktí a ohřívač vypněte.
Před krmením miminka vyzkoušejte teplotu mléka o vaše předloktí

Jak používat sterilizátor

Většina výrobců radí před prvním použitím sterilizátoru spustit proces dezinfekce naprázdno. Do přístroje vložte veškerou výbavu a po ukončení programu a uběhnutí doby pro bezpečné otevření (signalizováno kontrolkou) sterilizátor otevřete a vše otřete dosucha. Před dalším použitím nechte přístroj vychladnout.

  1. Do nádržky na vodu nalijte požadované množství pitné vody.
  2. Podle návodu sestavte sterilizátor a vložte do něj lahvičky či jinou kojeneckou výbavu vhodnou na sterilizaci.
  3. Nasaďte víko a zasuňte do zásuvky či mikrovlnné trouby.
  4. Spusťte požadovaný program. Po jeho uběhnutí a vychladnutí přístroje, sejměte víko.
  5. Před vyjímáním uložených předmětů si pečlivě umyjte ruce a poté z přístroje vylijte zbývající vodu.

Před každou sterilizací je nutné lahvičky řádně vyčistit. Sterilizace nenahrazuje umytí.

Jak čistit sterilizátor

Sterilizátory mohou být náchylné na tvorbu vodního kamene. Z toho důvodu po každém použití vysušte přístroj hadříkem. Pokud k tvorbě vodního kamene dojde, rozřeďte kuchyňský ocet ve vodě a směs nechte v nádržce na vodu působit. Některé sterilizátory mohou být umývány v myčce na nádobí, jiné je třeba mýt ručně v horké vodě s přídavkem mycího prostředku. K čištění však nepoužívejte agresivní saponáty.

Jak čistit ohřívač

Před tím, než začnete ohřívač čistit, ujistěte se, že jste jej odpojili ze zásuvky a nechali vychladnout. Vylijte vodu z nádržky a přístroj očistěte vlhkým hadříkem bez použití abrazivních prostředků či chemických rozpouštědel. S usazeninami a vodním kamenem opět zatočí směs bílého octu a studené vody, kterou nalijete dovnitř přístroje. Ohřívač zapněte a nechte pracovat cca 10 minut. Poté směs vylijte a vnitřek důkladně opláchněte.